Poznavanje nacionalnih zakonov pri čezmejnem delovanju je nujno
Če kot zavarovalni zastopnik ali posrednik razmišljate o razširitvi dejavnosti v določeno državo, preverite zakonodajne posebnosti, jezikovne prepreke in distribucijske poti. Zelo pomembno je, da točno veste, katere produkte boste distribuirali – ali gre za premoženjska, življenjska zavarovanja ali za produkte z naložbenimi elementi.
V nadaljevanju navajamo predpise, ki jih morate poznati pred vstopom na tuj trg, in povzemamo postopek, ki ga morate opraviti pri Agenciji za zavarovalni nadzor (v nadaljevanju: AZN), preden začnete poslovati v tujini.
Pojasnila so namenjena vsem zavarovalnim zastopnikom in posrednikom, ki opravljajo posle ali dejavnost, ter so pridobili dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor in so vpisani v register zavarovalnih zastopnikov ali posrednikov oziroma v register zavarovalno zastopniških ali posredniških družb in izpolnjujejo vse pogoje skladne z zakonodajo (stalno poklicno usposabljanje, zavarovanje odgovornosti za posrednike …).
Čezmejno delovanje zavarovalnih zastopnikov in posrednikov ureja Zakon o zavarovalništvu (ZZavar-1) Uradni list RS, št. 93/15, 9/19 in 102/20 v 572. členu, ki govori o opravljanju dejavnosti zavarovalnega zastopanja in zavarovalnega posredovanja v državi članici gostiteljici in je skladen z Evropsko direktivo Direktiva (EU) 2016/97 Evropskega parlamenta in sveta z dne 20. januarja 2016 o distribuciji zavarovalnih produktov (v nadaljevanju: IDD), ki v 4. členu določa izvajanje svobode upravljanja storitev.
Če ste zavarovalni zastopnik ali posrednik in razmišljate o razširitvi v določeno državo, morate najprej razmisliti, v katero državo želite širiti svoje delovanje. Pozanimati se morate o zakonodajnih posebnostih, ki jih ima določena država, o jezikovnih preprekah, ki se lahko pojavijo, če ne govorite tujega jezika, katere distribucijske poti boste ubrali in pa predvsem kakšne zavarovalne produkte boste distribuirali ali gre tukaj za premoženjska zavarovanja, življenjska zavarovanja, lahko pa gre tudi za zavarovalne produkte, ki imajo naložbeni element.
Spoznavanje in preučitev zakonodajnih posebnosti vsake države, v kateri nameravate delovati, je prednostna naloga. Gre za spoznavanje splošnih pravil, ki so jih objavile države članice in so del pravnega sistema države članice gostiteljice. Nacionalne splošne določbe najdete na spletni strani Evropskega organa za zavarovanja in poklicne pokojnine (EIOPA).
Uredba, ki zajema zlasti zahteve glede nadzora in upravljanja produktov za zavarovalnice in distributerje zavarovanj DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2017/ 2358 – z dne 21. septembra 2017 – o dopolnitvi Direktive (EU) 2016/ 97 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami glede nadzora in upravljanja produktov za zavarovalnice in distributerje zavarovalnih produktov (europa.eu).
Uredba, ki ureja zahteve glede informacij in pravila poslovanja, ki se uporabljajo za distribucijo zavarovalnih naložbenih produktov. DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2017/ 2359 – z dne 21. septembra 2017 – o dopolnitvi Direktive (EU) 2016/ 97 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami po informacijah in pravil poslovanja, ki veljajo za distribucijo zavarovalnih naložbenih produktov (europa.eu).
Uredba o osnovnih evrih za zavarovanje poklicne odgovornosti. DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/1935 – z dne 13. maja 2019 – o spremembi Direktive (EU) 2016/97 Evropskega parlamenta in Sveta glede regulativnih tehničnih standardov, s katerimi se prilagodijo osnovni zneski v eurih za poklicno odškodninsko zavarovanje in finančno zmogljivost zavarovalnih in pozavarovalnih posrednikov (europa.eu).
Glede zavarovalnih produktov ne gre spregledati IZVEDBENE UREDBE KOMISIJE (EU) 2017/1469 – z dne 11. avgusta 2017 – o določitvi standardizirane oblike predstavitve dokumenta z informacijami o zavarovalnem produktu (europa.eu).
Po osnovni preučitvi in seznanitvi z vsemi predpisi in zakoni se obrnete na AZN, ki je vaš matični organ, in v pisni obliki posredujte naslednje podatke:
Ime, naslov in številko dovoljenja za opravljanje dejavnosti ali posla za zavarovalnega zastopnika ali posrednika.
Državo članico, v kateri nameravate delovati.
Vrsto osebe iz prvega odstavka 572. člena ZZavar-1 (zastopnik, posrednik ali zastopniška, posredniška družba) in ime zavarovalnice katero zastopa oziroma zanjo posreduje.
Zavarovalne vrste, za katere nameravate opravljati distribucijo zavarovalnih produktov.
AZN v enem mesecu po prejemu vašega obvestila pošlje obvestilo pristojnemu nadzornemu organu države članice gostiteljice, ki obvesti AZN, da je nadzorni organ države gostiteljice potrdil prejem obvestila.
Zavarovalni zastopniki oziroma posredniki, pa lahko začnete opravljati posle oziroma dejavnost po prejemu obvestila AZN, da je nadzorni organ države gostiteljice obvestilo prejel in potrdil.
Nujno potrebni piškotki omogočajo pravilno delovanje spletne strani.
Analitični piškotki in oglaševalski piškotki nam omogočajo, da vam lahko ponudimo kar najbolj relevantno vsebino, glede na vašo odzivnost.
Ti piškotki vključujejo tudi zunanje analitične, oglaševalske in partnerje družabnih omrežij, ki lahko podatke uporabljajo v zvezi s svojimi storitvami.
Več o uporabljenih piškotkih si lahko preberete tukaj.
Nujno potrebni piškotki
Nujno potrebni piškotki morajo biti omogočeni, da lahko shranimo vaše nastavitve glede uporabe piškotkov samih. Prav tako nujno potrebni piškotki omogočajo pravilno delovanje spletne strani.
Če onemogočite nujno potrebne piškotke, ne bomo mogli shraniti vaših nastavitev glede uporabe piškotkov samih. Prav tako nekatere funkcionalnosti spletne strani ne bodo delovale pravilno.
Analitični in oglaševalski piškotki
Ta spletna stran uporablja Google Analytics za zbiranje anonimnih informacij, kot so število obiskovalcev, spletni naslovi in najbolj priljubljene strani.
Ohranjanje tega piškotka nam pomaga izboljšati našo spletno stran.
Google Analytics lahko uporablja pridobljene podatke tudi za izboljšanje lastnih storitev.
Omogočite nujno potrebne piškotke, da lahko shranimo vaše nastavitve!